Pocztówki chorzowskie w zbiorach Działu Historii

Pocztówka – niewielki kartonik służący do jawnej korespondencji narodziła się w Wiedniu w 1869 roku. Pierwsze karty pocztowe wprowadzone do obiegu 1 października 1869 roku przez Pocztę Cesarstwa Austro-Węgierskiego miały postać sztywnego kartonika bez żadnego widoku, którego awers był stroną adresową a rewers korespondencyjną. W 1870 roku karta pocztowa została wprowadzona do obiegu przez pocztę niemiecką a od 1875 roku  pocztówka zyskała status międzynarodowy.   Lata osiemdziesiąte XIX wieki to okres dominacji jednobarwnej  karty pocztowej bez ilustracji lub z miniaturowymi widokami obramowanymi ozdobnymi winietami.  Początek lat 90 XIX wieku to pojawienie się kolorowej ilustrowanej karty pocztowej z widokami pejzażu. Karta pocztowa w takiej formie w  krótkim czasie zrobiła oszałamiającą karierę jako nowa forma komunikacji międzyludzkiej. Okres od końca XIX wieku do zakończenia I wojny światowej określa się mianem złotego wieku karty pocztowej. Pocztówki stały się nie tylko tanim środkiem przekazu informacji,  ale także niezbędnym modnym rekwizytem w kontaktach towarzyskich.

Pocztówka na przełomie XIX i XX wieku oprócz formy komunikacji była najtańszym i najszybszym sposobem rozpowszechniania widoków miast i miejscowości. Karty pocztowe najczęściej przedstawiały charakterystyczne, reprezentacyjne budynki i obiekty architektoniczne  miasta. Karty z widokami Królewskiej Huty (obecnie Chorzów) pojawiły się  w pierwszej połowie lat 90. XIX wieku. Najstarsza znana pocztówka z widokiem dawnego Chorzowa była w obiegu w marcu 1895 roku.   Przedstawia pomnik hrabiego F.W. von Reden.  Wydawcy chętnie umieszczali na kartach widok obecnej ulicy Wolności, Rynek, Park Hutniczy oraz kościół ewangelicki im. M. Lutra. Pocztówki z widokami hoteli, restauracji, kawiarni i domów towarowych były reklamą handlu i usług.

Pocztówki z widokami dawnego Chorzowa są nieocenionym źródłem historycznym, które dokumentują zmiany w widoku miasta na przestrzeni ostatniego stulecia.

Obecnie w zbiorach Muzeum w Chorzowie znajduje się ponad 600 kart z widokami  śródmieścia Chorzowa (dawniej  Królewska Huta), Chorzowa Starego (dawniej Chorzów) i Chorzowa Batorego (dawniej Wielkie Hajduki).  Najcenniejszą część kolekcji stanowią pocztówki litograficzne wydawane do około 1905 roku.

W zbiorach znajduje się ponad 30 takich kart.

Renata Skoczek

ponadto w dziale: Kolekcje